2023 YILINDA UYGULANACAK ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU
2023 yılında uygulanacak asgari ücret yüzde 54,54 artışla net 8 bin 506 TL olarak açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak asgari ücretin 8 bin 506 TL olarak belirlendiğini söyledi.
2023-yilinda-uygulanacak-asgari-ucret-belli-oldu
  • 635
  • 22.12.2022 12:57:52

Yeni asgari ücreti canlı yayında açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir yanında Çalışma ve Sosyal Bakanı Vedat Bilgin, diğer yanında Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol otururken, işçi temsilcisi Türk-İş Başkanı Ergün Atalay masada yer almadığı görüldü.  Cumhurbaşkanı Erdoğan; ‘Hükümet olarak biz tüm tarafların teklif ve gerekçelerini saygıyla karşılıyoruz. Bize düşen görev ülkemiz ve milletimiz için en doğru, hakkaniyetli, sürdürülebilir sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır. Meseleyi bu açıdan ele alarak taraflar arasında makul noktada uzlaşma sağlanması için samimi gayret sarf ettik. Gönlümüz çalışan temsilcilerinin de aramızda olmasını isterdi ancak taraflardan herhangi biri katılmadığı için çalışanların alacakları en az maaş düzeyini ve buna endeksli pek çok geliri belirleyen asgari ücreti ortada bırakamazdık. 2023 asgari ücret rakamı ülkemizin genel ekonomik ve sosyal görünümüyle uyumludur. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme gayretlerimizin en somut sonuçlarını çalışma hayatında aldık.’ diye konuştu.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ise;

“Dengeli ve sosyal tarafların tümüne fayda sağlayacak bir asgari ücret belirlemenin önemini anlatıyoruz. Devlet işçi işveren ayrımına karşı olduğumuzu her fırsatta ifade ediyorum Aile felsefesi var burada. Bazen anlaşıyoruz bazen anlaşmazlıklar da oluyor. Bugün tabii görüş ayrılıkları olmuş olabilir ama ilerleyen dönemde başka konularda anlaşmalar sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Gelir Vergisi istisnası tamamına uygulanırsa, asgari ücretin işverene toplam maliyeti 11 bin 750 TL olacak. 2021 yılında 2825 TL olan asgari ücret 2022 yılında 4 bin 253 TL’ye yükseltildi. Geçen temmuz ayında yapılan ara zam sonrası, 1247 lira artışla net 5 bin 500 TL olmuştu.