ANKARA’DA HALK EKMEĞE ZAM
Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından üretimi yapılan 25o gramlık halk ekmeğe artan girdi maliyetleri erekçe gösterilerek, zam yapıldı. Zamlı tarife İstanbul, İzmir ve Etimesgut Halk Ekmek ile eş zamanlı olarak başlayacak.
ankarada-halk-ekmege-zam
  • 490
  • 06.08.2022 01:02:00

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden konuya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; ‘Ankara Büyükşehir Belediyesi her gün yaklaşık 1 milyon adet üretilen 250 gram Halk Ekmek ile vatandaşlarımızın bütçesine büyük katkı sağlanmaktadır.  Bu bakımdan, maliyetlerin sürekli ve soluksuz olarak artmasına rağmen uzun süre Halk Ekmek’te fiyat artışı yapılmamış, un stoku bitene dek zararına satışlar sürdürülmüştür. Önceki fiyat artışının yaşandığı 2 Mart 2022 tarihinden bu yana unda %80, mayada %81, elektrikte %67, doğal gazda %75, işçilikte %37, nakliye/büfe payı maliyetinde %39 ve diğer kalemlerde (amortisman, bakım vb.) %17 fiyat artışı yaşanmıştır. Maliyetlerdeki bu yüksek artışlar Halk Ekmek’te de fiyat artışını zorunlu kılmıştır.

Ankara Halk Ekmek'in ürettiği 250 gram ekmeğin perakende satış fiyatı, 8 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla kâr elde etmeksizin ve maliyetine 3 TL olarak belirlenmiştir. Piyasada 200 gram normal ekmek halen 4 TL’ye satılmaktadır. Yeni uygulama İstanbul, İzmir ve Etimesgut Halk Ekmek ile eş zamanlı olarak başlayacaktır.‘