SELÇUK BAYRAKTAR’A FAHRİ DOKTOR UNVANI
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü 2002 yılı mezunu Selçuk Bayraktar’a “Fahri Doktor” unvanı verildi. Milli Teknoloji Hamlesi Söyleşisi’nde öğrencilerle buluşan Selçuk Bayraktar, Fahri Doktor beratını Rektör Prof. Dr. İsmail Koyuncu’nun elinden aldı.
selcuk-bayraktara-fahri-doktor-unvani
  • 550
  • 12.05.2022 14:09:43

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) gerçekleştirilen Milli Teknoloji Hamlesi Söyleşisi’nde öğrencilerle buluşan mezunumuz Selçuk Bayraktar’a, İTÜ Senatosu’nun 743 sayılı toplantısında alınan kararla “fahri doktor” unvanı verildi.

“İNSANSIZ HAVA ARAÇLARINI SİVİL ALANDA DA GÖRECEĞİZ”

Milli Teknoloji Hamlesi Söyleşisi kapsamında İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde öğrencilerle bir araya gelen Selçuk Bayraktar, sohbet havasında bir sunum gerçekleştirdi. Bayraktar, geçmişten günümüze havacılık alanında yapılan çalışmaları ana hatlarıyla anlatırken, Hezârfen Ahmet Çelebi’den, Osmanlı filosundan ve Cumhuriyet’in ilk yıllarından örnekler verdi. Teknolojiyi erken yakalamanın önemini de vurgu yapan Selçuk Bayraktar “Hayatımızdaki çoğu yenilik savunma sanayiinde doğup büyüyor, bunun ardından sivil sahaya geçiyor. İnsansız hava araçlarını da ilerleyen dönemlerde sivil sahada göreceğiz.” dedi.

Selçuk Bayraktar, milli teknolojiye vurgu yaptığı konuşmasında Bayraktar TB3 ve KIZILELMA MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi)’nin devrim niteliğinde olduğunu ifade ederek, “Geleceğin teknolojisi için firmalar bugünden çalışıyor ve yatırım yapıyor. Elimizdeki teknoloji on sene sonra belki bambaşka bir noktada olacak”, dedi. İnsansız hava aracı yapabilmek için hem ekosistemin hem de toplumsal paradigmanın değişmesi gerektiğini söyleyen mezunumuz; bu sebeple T3 Vakfı’nı kurduklarını ve geleceğin yüksek teknolojisini geliştirecek öğrenciler yetiştirmek amacıyla yola çıktıklarını dile getirdi.

Konuşmasının ardından gerçekleştirilen Fahri Doktora Takdim Töreni’nde beratını Rektör Prof. Dr. İsmail Koyuncu’nun elinden alan Selçuk Bayraktar, savunma sanayiindeki çalışmaları esnasında doktorasını tamamlayamamanın burukluğunu yaşarken kendisine layık görülen bu “fahri doktor” unvanıyla teselli bulduğunu ifade etti.

Törenin ardından, İTÜ proje takımlarının ürettikleri çeşitli araçların sergilendiği fuaye alanında gezen Selçuk Bayraktar, kendisine yoğun ilgi gösteren öğrencilerle sohbet etti ve fotoğraf çektirdi.