TSKB, AFD’DEN TEMİN KREDİ İLE DÖNGÜSEL EKONOMİYİ DESTEKLEYECEK
TSKB, Türkiye’de döngüsel ekonomiye hizmet eden yatırımlar ile döngüsel ekonomi uygulamalarını geliştirmeyi amaçlayan firmalara finansman sağlamak amacıyla Fransız Kalkınma Ajansı ile (AFD) 80 milyon Euro tutarında kredi anlaşmasına imza attı.  Bugüne kadar toplamı 475 milyon Euro’ya ulaşan kredi anlaşmaları gerçekleştiren AFD ve TSKB bu anlaşmayla ilk defa özellikle döngüsel ekonomi temasına odaklanıyor. 
tskb-afdden-temin-kredi-ile-dongusel-ekonomiyi-destekleyecek
  • 826
  • 27.12.2022 19:33:16

TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası), Fransız Kalkınma Ajansı’ndan (AFD) 80 Milyon Euro tutarında kredi temin etti. TSKB elde ettiği bu kaynakla, Türkiye’de döngüsel ekonomiye hizmet eden yatırımlar ile döngüsel ekonomi uygulamalarını geliştirmeyi amaçlayan firmalara finansman desteği sağlamayı hedefliyor.

TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç: “Bugüne kadar AFD’den sağladığımız kaynak tutarı 475 milyon Euro’ya ulaştı.”

Anlaşmaya ilişkin değerlendirmede bulunan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç; “AFD ile uzun soluklu iş birliğimiz kapsamında, yenilenebilir enerji, KOBİ, sürdürülebilir turizm, iş sağlığı ve güvenliği ile kadın istihdamı gibi pek çok farklı temada başarılı projeler gerçekleştirdik. Temin ettiğimiz 80 milyon Euro tutarındaki bu kredi, AFD ile 2016 yılında başlayan ve 2019 yılında başarılı bir şekilde yeniden tekrarladığımız Kadın İstihdamı kredisi gibi öncü, yenilikçi ve kapsayıcı bir temaya sahip. İmzaladığımız bu anlaşma ile AFD’den bugüne kadar sağladığımız toplam kaynak tutarı 475 milyon Euro’ya ulaştı. Döngüsel ekonomi temalı bu ilk anlaşmamızla Türkiye’de bu alana hizmet eden yatırımlar ile döngüsel ekonomi uygulamalarını geliştirmeyi amaçlayan firmalara destek vermeyi hedefliyoruz” dedi.

Murat Bilgiç: “Döngüsel ekonomi alanında katma değerli yatırımların hayata geçmesi, etkin finansman modelleriyle mümkün”

TSKB’nin uzun yıllardır biriktirdiği sürdürülebilirlik deneyimiyle döngüsel ekonomi alanında yatırım yapmayı veya mevcut uygulamalarını geliştirmeyi amaçlayan firmalara etkin bir çözüm ortağı olmaya devam edeceğini söyleyen Bilgiç sözlerine şöyle devam etti: “Döngüsel ekonomi, iklim değişikliği ve etkileriyle mücadele için kritik öneme sahip sürdürülebilir kalkınma ve düşük karbonlu ekonomiye geçiş sürecinde tüm ülkelere yeni fırsatlar sunuyor. Avrupa Komisyonu 2030 yılına kadar tüm ambalaj atıklarında yüzde 70, 2035 yılına kadar tüm belediye atıklarında yüzde 65 geri dönüşüm oranları hedefleyen yeni Döngüsel Ekonomi Eylem Planı’nı kabul etti. Ülkemizde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından eş zamanlı yürütülen ‘"Türkiye'nin Döngüsel Ekonomiye Geçiş Potansiyelinin Değerlendirilmesi için Teknik Destek Projesi" de bu alandaki adımları hızlandıracak. Türkiye’de plastik başta olmak üzere tüm ambalaj atıklarına yönelik yeniden kullanım ve geri dönüşüm alanında kapasite artışı ve iyileşme sağlanması, bu yeni döneme uyum açısından kritik önem taşıyor. Döngüsel ekonomi alanında katma değerli yatırımların hayata geçmesi ise etkin finansman modelleriyle mümkün. Böyle bir konjonktürde, TSKB olarak uzun yıllardır kararlılıkla sahiplendiğimiz çevresel etki, sosyal kapsayıcılık ve doğru yönetişim prensiplerini merkeze alan bir ekonomik kalkınma için ölçülebilir değer yaratma vizyonumuzun daha da önem kazandığını görüyoruz. Bugün kredi portföyümüzün %93’ü BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na (SKA) katkı sağlayan yatırımlardan oluşuyor. AFD ile imzaladığımız bu yeni tema ile döngüsel ekonomiye katılımın sağlanması, yeniden kullanım ve geri dönüşüm projelerinin teşvik edilmesinin yanı sıra tekstil, plastik, gıda ve ambalaj gibi birçok farklı sektörün yeşil dönüşümü için kaynak yaratmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gerçekleştirme yolculuğunda, ihtiyaç duyulan döngüsel ekonomi finansmanına yönelik yaklaşık iki yıldır yüksek bir odaklılıkla çalıştık. Ölçme ve gelişim metodolojileri içeren kredi modellerimiz, mühendislik ve teknik danışmanlık yetkinliklerimizden aldığımız güçle döngüsel ekonomiye geçiş sürecinde ülkemiz yatırımlarına nitelikli katkı vermeye hazırız. Bu vesile ile AFD’ye sürdürülebilir finans alanındaki etkin iş birliğimizin yanı sıra IDFC (Uluslararası Kalkınma Finansmanı Kulübü) çatısı altında gerçekleştirdiğimiz başarılı çalışmalar için de teşekkürlerimi sunuyorum.”

AFD Türkiye Direktör Yardımcısı Marine Karcher: “TSKB ile imzaladığımız bu inovatif kredi anlaşmasının döngüsel ekonomi finansmanı yönünde ezberleri bozacağını umuyoruz.”

TSKB ile imzalanan anlaşmaya yönelik görüşlerini paylaşan AFD Türkiye Direktör Yardımcısı Marine Karcher ise şu ifadeleri kullandı: “AFD olarak Türkiye'deki stratejimiz kapsamında, daha sürdürülebilir ve kapsayıcı bir kalkınma için finansal aracılar ve doğrudan yatırımlarla ülkenin düşük karbonlu ekonomiye geçişine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. AFD'nin Türkiye'deki çok önemli bir iş ortağı olan TSKB’nin, bu yeni kredi anlaşmasıyla Türk şirketlerinde döngüsel ekonomiye yönelik farkındalık yaratma ve taahhütlerin geliştirilmesi konusunda lider bir konuma ulaşacağına inanıyoruz. Projenin uygulaması, TSKB'nin döngüsel ekonomi finansmanı konusundaki bilgi birikimini daha da ileri taşıyacak özel bir Teknik Destek Programı da içeriyor.  TSKB müşterilerinin döngüsellik konusundaki farkındalık seviyesini ve döngüsel uygulamaların faydalarına yönelik operasyonel araçlara erişimlerini artırarak dönüşüm süreçlerine etkin destek sağlayacak bu yenilikçi finansmanın ezberleri bozacağını umuyoruz.”