NURETTİN ÖZDEBİR: DEĞİŞİME AYAK UYDURMANIZ LAZIM
Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, üretim gücünün Türkiye'nin istiklalinin ve bağımsızlığının teminatı olduğunu belirterek, "Üretmek için de insan kaynağımızın kaliteli olması gerekir. Eğer insan kaynağımız niteliğini artırırsak başarılı olur, orta gelir tuzağından ve cari açıktan kurtuluruz. Yönetilen ülke değil, yöneten bir ülke oluruz. Bunu da sanayi, tarımsal ve fikri üretimle sağlayabiliriz. Bizler bu okulu bu yüzden kurduk" dedi.
nurettin-ozdebir-degisime-ayak-uydurmaniz-lazim
  • 158
  • 12.09.2022 12:21:35

Ankara Sanayi Odası’nın mesleki eğitime vizyon getirme amacıyla hayata geçirdiği projesi ASO Teknik Koleji 2022-2023 Eğitim ve Öğretim yılına ASO 1.OSB’ de düzenlenen törenle merhaba dedi. Törene, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, ASO  1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş, ASO Yönetim Kurulu Üyeleri Aytaç Dinçer, Musa Ertunç, eğitim kurulu üyeleri, sanayiciler, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir açılış töreninde yaptığı konuşmada, yeni eğitim ve öğretim yılının öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hayırlı olmasını diledi.

ASO Teknik Kolejinin 10. yılı nedeniyle heyecanlı ve gururlu olduğunu dile getiren Özdebir, "Kurulduğundan bu yana okulumuzun hem yeni öğretim yılı açılışlarında hem de karne ve diploma törenlerinde bulundum. Öğrenci, öğretmen ve velilerimizin gururunu ve mutluluğunu onlarla birlikte yaşadım. 10 yılda kat ettiğimiz önemli mesafeyi tüm eğitim vakfı üyelerimizle birlikte yaşayarak gördüm. Geriye dönüp baktığımda, yaşadığımız tüm zorluklara ve uğraşlara rağmen ne kadar önemli bir karar verdiğimizi ve ne kadar doğru bir iş yaptığımızı her geçen gün bir kez daha yaşayarak görüyorum" dedi.

ASO'nun, kurulduğu günden bu yana, mesleki ve teknik eğitimi temel öncelik olarak gördüğünü ve bu konuda çok önemli çalışmalara imza attığını anlatan Özdebir, "Kurucularımızın vizyonu ile ASO mesleki ve teknik eğitimi bir misyon olarak görmüş ve bu konuda çok önemli ve değerli çalışmalara imza atmış ve aynı vizyonla bu çabalarını sürdürmeye devam edecektir. Ben bu vesileyle okulumuzu hayata geçiren ASO Eğitim Vakfımızın kuruluşunda emeği geçen, maddi manevi katkı sağlayan tüm sanayicilerimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Okulumuza çok önemli katkılar sağlayan ASO 1. OSB Yönetimine de ayrıca teşekkür ediyorum" diye konuştu.

İnsan Kaynağımızın Potansiyeli Çok Büyük

Konuşmasında gençlere de tavsiyelerde bulunan Özdebir, üst sınıflarda olan öğrencilerin kendisini birçok kez dinleme imkanı bulduğunu söyledi. Özdebir, ASO Teknik Kolejine yeni katılan öğrenciler için ise, "Öncelikle onları bu isabetli kararları nedeniyle kutlamak istiyorum. ASO Teknik Koleji tercihleriyle bence bundan sonraki hayatları için önemli bir karar aldılar. Okulumuzu seveceklerine ve başarılı olacaklarına yürekten inanıyorum" ifadesini kullandı.

Bir ülkenin kalkınmasında en önemli unsurun insan kaynağı olduğunu anlatan Özdebir, sözlerine şöyle devam etti:

"Bizim insan kaynağımızın potansiyeli çok büyük. Gerçekten çok zekiyiz. Bildiklerimizi farklı işlerde kullanabilme yani çok yönlülük açısından da dünyanın en gelişmiş ülkelerine bile fark alabilecek kabiliyetlerimiz var. Bunlara rağmen kabiliyetlerimizin farkında değiliz ve özgüvenimiz yok.  Kabiliyetlerimizi disipline edebilir ve bu özgüvene sahip olabilirsek gelişmiş ülkelerle aramızdaki farkı çok rahat kapatabilecek bir potansiyele sahibiz. Tabii bunun yolu da eğitimden geçiyor.  İnsan kaynağımız ne kadar kaliteli olursa ülkemiz o kadar başarılı olur"

Nitelikli İnsan Kavramı için Sadece Akademik Eğitim Yeterli Değil

ASO Teknik Kolejinin açılış sürecinde yurt dışında birçok ülkeyi ziyaret ederek gelişmiş ülkelerin eğitim sistemlerini incelediklerini belirten Özdebir, Avrupa ülkelerinde ulaşılması gereken hedefin ''mesleki bilgi'' olarak algılandığını, Türkiye'de ise öğrencilere bilgi verildiğini ancak eğitim verilemediğini gözlemlediklerini kaydetti. Bu tespitleriyle, bilim ışığında sorgulayan ve araştıran gençleri yetiştirmeye gayret ettiklerinin altını çizen Özdebir, "Nitelikli insan kavramı için sadece akademik eğitim yeterli değil. Bu akademik bilgiyi hayata taşıyabilecek, imalat sanayisinde bunu üretime çevirebilecek kabiliyette ve beceride olan insanlara ihtiyacımız var. Onlarca kez tekrar etmişimdir. Yeni öğrencilerimiz nedeniyle bir kez daha ifade etmek istiyorum. Ne bildikleriniz değil bildiklerinizle neler yapabildiğiniz önemli. Bugün işletmelerimiz insanları değerlendirirken ne bildiğine değil bildikleri ile neler yapabileceklerine bakıyor. Dünyadaki rekabet artık buna göre şekilleniyor. Ülke olarak bilim ışığında sorgulayan ve araştıran gençlere ihtiyacımız var. Bunun için de mesleki eğitim her alanıyla son derece önemli. Burada almamız gereken çok önemli bir mesafe var. Bilim ve teknoloji alanında istihdam edilenlerin toplam istihdam içindeki payına baktığımızda bu durum net bir şekilde görülmektedir. Avrupa Birliği (AB) ortalamasının yüzde 48 olduğu noktada, 2020 yılı verilerine göre Türkiye'nin yüzde 32'lik oranı, ortalamanın oldukça altında kalmaktadır. Bu oran ile Türkiye Romanya'dan sonra Avrupa'da en düşük orana sahip ülke konumundadır"

Değişime Ayak Uydurmanız Lazım

Üretim gücünün Türkiye'nin istiklalinin ve bağımsızlığının teminatı olduğunu belirten Özdebir, "Üretmek için de insan kaynağımızın kaliteli olması gerekir. Eğer insan kaynağımız niteliğini artırırsak başarılı olur, orta gelir tuzağından ve cari açıktan kurtuluruz. Yönetilen ülke değil, yöneten bir ülke oluruz. Bunu da sanayi, tarımsal ve fikri üretimle sağlayabiliriz. Bizler bu okulu bu yüzden kurduk" dedi.

Gençlerin ülkenin geleceği olduklarını ifade eden Özdebir, ülkede yaşanan birçok sorunun temelinde teknoloji açığı nedeniyle yaşanan cari açık olduğunu, bütün bunların çözümü ve ilacının da gençler olacağını kaydetti. Özdebir, "Eğer biz ülke olarak cari açık derdinden kurtulabilir, cari fazla veren bir ekonomi haline gelirsek, başkalarına el açma mecburiyetinde kalmayacağımız için kimsenin de bizimle oynayabilmesi mümkün olmayacaktır.  Bunun için iyi yetişmeniz gerekir. Yani sadece öğrenmek yetmiyor. Bilginin hızla eskidiği bir çağda yeni bilgiye ulaşmak ve onu kullanabilmek büyük önem taşıyor. Bildiğinizi üretime çevirebilmeniz değişime ayak uydurmanız lazım. Bu topraklarda var olabilmek için her yönden başarılı olmak zorundayız. Sadece teknolojik ürünleri kullanan değil, o ürünleri üreten ve ihraç eden ülkeye dönüşmemiz lazım. Yüksek katma değerli üretim için de en büyük gücümüz sizlersiniz. Sizlere güveniyoruz" diye konuştu.

Açılış konuşmalarından sonra TEKNOFEST 2022 Teknoloji yarışmaları kapsamında düzenlenen Akıllı Ulaşım Yarışmasında ''Emniyet Kemeri ile Hayata Bağlan'' projesi ile Türkiye ikincisi olan öğretmen ve öğrencilere ödülleri verildi. 144 öğrencinin kayıt yaptırdığı ASO Teknik Kolejinde bu yıl toplamda 488 öğrenci eğitim görecek.