OBASE BİLİŞİM 500 ARAŞTIRMASI'NDA YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR
Kısa süre önce son bir yılın en yüksek katılımlı halka arzını gerçekleştiren Yazılım ve Teknoloji Geliştirme Şirketi OBASE, lider bilişim şirketlerinin değerlendirildiği Türkiye'nin ilk 500 Bilişim Şirketi (Bilişim 500) Araştırması'nda yükselişini sürdürüyor.
obase-bilisim-500-arastirmasinda-yukselisini-surduruyor
  • 465
  • 14.08.2022 23:18:02

OBASE, bu yıl yirmi üçüncüsünün gerçekleştirildiği sıralamada pek çok kategoride yer alırken, öncelikle Türkiye Merkezli Şirketler arasında “Veri Ambarı ve İş Zekâsı Yazılım” kategorisinde 2.lik ödülü aldı. Şirket, 2022 sıralamasında CRM Yazılımı Kategorisinde 6., Plus 500 Yapay Zekâ sıralamasında ise 9.sırada yer aldı. Türkiye’nin öncü teknoloji geliştirme ve yazılım şirketlerinden OBASE, BT Haber Yayıncılık tarafından Türkiye bilişim sektörünün en büyük 500 şirketinin değerlendirildiği İlk 500 Bilişim Şirketi (Bilişim 500) Araştırması’nda 9 farklı alanda yer aldı. OBASE, Türkiye Merkezli Üretici - Yazılım - Veri Ambarı ve İş Zekası Yazılımı sıralamasında 2.lik ödülü alırken, Türkiye Merkezli Üretici - Yazılım – CRM sıralamasında 6., Bilişim 500 Plus - Yapay Zeka sıralamasında ise 9.sırada yer aldı.

Veri Ambarı ve İş Zekâsı Yazılımı İkincisi

OBASE Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Ortağı Banu Dal, bilişim sektörünün gelişimini takip eden, pazar hakkında öngörü ve özellikleri belirleyen Bilişim 500-İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması’nın sektör ve Türkiye açısından büyük önemi olduğunu vurgulayarak araştırmaya her yıl verileri ile katkı sağlamaktan memnuniyet duyduklarını belirtti. Dal, “Bu yıl yirmi üçüncüsünün gerçekleştirildiği sıralamada öncelikle Türkiye Merkezli Üretici - Yazılım - Veri Ambarı ve İş Zekası Yazılımı sıralamasında ikincilikle yer aldık. Bu sıralamada her yıl ilk sıralarda yer almak çalışmalarımızın sonucu olarak sevindirici. Diğer yandan sıralamalar bilişim sektöründeki değişimlerle alt kırılımlarda da çeşitlenerek her yıl kendini yeniliyor. Türkiye Merkezli Üretici - Yazılım – CRM sıralamasında 6., Bilişim 500 Plus - Yapay Zeka sıralamasında ise 9.sırada yer aldık ve toplamda 9 farklı kategoride sıralamaya girmiş olduk” dedi.

Halka arzla büyüyen hedeflerimiz var

Temmuz ayı sonunda, son bir yılın en yüksek katılımlı halka arzını gerçekleştiren OBASE’in, bundan sonraki süreçte küresel pazardaki iddiasını artıracağını vurgulayan Banu Dal, “Halka arzımızın başarıyla tamamlandığı bu günlerde yayınlanan sıralamada, yine pek çok kategoride yer almanın ve bu başarıya, bize güvenen tüm paydaşlarımızı ortak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Büyüyen bir sektörde, geniş bir müşteri portföyüne geniş bir ürün gamı ile hizmet veriyoruz. Ar-Ge yatırımlarımızın çok yönlü avantajlarını yaşıyoruz ve ihracat hacmimiz günden güne gelişiyor. Güvenilir ve istikrarlı bir büyüme sergileyen yüzde yüz yerli sermayeli, sağlıklı bilançoya sahip bir şirketiz. En önemlisi de yüksek katılım gösteren son derece nitelikli bir entelektüel sermayemiz var. Halka arz ile başlayan süreçle ve 2022 projelerimizin sonuçlarıyla birlikte listedeki sıralamamızı zorluyor olacağız” dedi.

Hedefte satın alma ve ortaklıklar var

Halka arzdan gelen gelirlerin şirket ve sektörün büyümesi amacıyla kullanılacağına dikkat çeken Banu Dal, gelirlerin yaklaşık yüzde 25-yüzde 30’luk kısmının yeni ürün geliştirme ve çözümlerin finansmanında, yüzde 15-17,5’inin ise şirket satın alımlarında kullanılacağını söyledi. OBASE’in halka arz sonrası hedeflerinden birinin de bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların satın alınması ya da ortaklıklar geliştirilmesi olduğuna değinen Dal, “Bilişim sektörü ciro bazlı olarak hızlı bir büyüme ve gelişim gösterirken, yarattığı eko sistem içerisinde öne çıkan birçok başlık ve teknoloji de sıralamalarda yerini alacak kadar hacim oluşturmuş durumda. Bu alanlarda oluşturduğumuz ciro, ürettiğimiz ürün ve çözümler, gerçekleştirdiğimiz projeler sektörün gelişimine katkı sağlamaya devam edecek” dedi.

Türkiye’nin en büyükleri Bilişim 500’de

Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin kendi kulvarlarında değerlendirildiği Bilişim 500 Araştırması sonuçlarına göre; “Dağıtıcı”, “Sistem Entegratörü ve İş Ortağı”, “Uluslararası Merkezli Üretici/Üreticinin Temsilcisi”, “Türkiye Merkezli Üretici”, “Bilişim 500 Plus” ve “Türkiye Ekonomisine Katkı” olmak üzere 6 ayrı ana kategori ve bu kategorilerin “Donanım”, “Yazılım” ve “Hizmet” ile ilgili alt tablolarında sıralamaya giren şirketler, 3 Ağustos’ta düzenlenen törende açıklandı. Buna göre OBASE, dört ana kategoride toplam 9 tabloda yer alarak Bilişim 500’deki yükselişini sürdürdü. OBASE’in yer aldığı tam liste ise şöyle;

Bilişim 500 Plus - Yapay Zeka -Dokuzuncu

Türkiye Merkezli Üretici - Yazılım - Veri Ambarı ve İş Zekası Yazılımı -İkinci

Türkiye Merkezli Üretici - Yazılım – CRM -Altıncı

Türkiye Merkezli Üretici - Yazılım - İş Uygulamaları Dokuzuncu

Türkiye Merkezli Üretici -Yazılım -Yirmi Birinci

Türkiye Merkezli Üretici – Elli Üçüncü

Türkiye Merkezli Üretici - Hizmet – Yüz Yirminci

İstanbul Şirketleri  - Yüz On Beşinci

2021 Yılı İlk 500 Bilişim Şirketi (Satış Gelirlerine Göre) – Yüz Elli Altıncı