TEZKİM İSO İKİNCİ 500 SIRALAMASINDA YERİNİ ALDI
İstanbul Sanayi Odası (İSO)’nun hazırladığı ‘Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2021 Araştırması’nda Tezkim 85. sırada yer aldı.
tezkim-iso-ikinci-500-siralamasinda-yerini-aldi
  • 485
  • 20.07.2022 12:40:55

Araştırma sonuçlarına göre Tezkim önceki yıla göre 293 basamak yukarı çıkarak 85. sıraya yükseldi. Tezkim’in inovasyon odaklı bakış açısıyla mısırdan elde ettiği ürünler arasında biyoetanol, karbondioksit, sitrik asit, DDGS (Dried Distillers Grains With Solubles) öne çıkıyor. Tezkim tesislerinde yeniden hayat bulan mısırdan elde edilen katma değerli ürünler; gıda, enerji, kozmetik, yakıt, mürekkep, temizlik gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketler tarafından üretim süreçlerinde girdi olarak kullanılıyor.

“Tezkim ile Türkiye’nin cari açığını yılda 100 milyon dolar azaltıyoruz”

Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2021 Araştırması’nda yer aldıklarından dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını dile getiren Tezkim Genel Müdürü Ali Tezcan, “Kurulduğu günden bu yana sürekli büyüme başarısı gösteren Tezkim ile Türkiye’nin cari açığını yılda 100 milyon dolar azaltıyoruz. Tezkim Sitrik Asit Fabrikası olarak, ilk yıl için hedeflediğimiz ihracat rakamını gerçekleştirdik. Avrupa pazarına yönelik ihracat rakamını her yıl arttırmayı amaçlıyoruz. Tezkim Biyoatanol Fabrikası olarak fosil bazlı petrokimya ürünlerine tarımsal kökenli ve çevreye saygılı alternatifler üretiyoruz. Üretim anlayışımızda yenilikçilik ve Ar-Ge önemli bir yer sahip. Bu kapsamda farklı sektörlere yönelik üretim yapmayı da öncelikleniyoruz. Kozmetik sektörünün hammaddesi olan Ekstra Nötral Alkol (ENA) deneme üretimini tamamladık. Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu alanlara odaklanıyor. Sitrik asitte yaptığımız gibi ENA üretimi ile Türkiye’nin ithalata olan bağımlılığını daha da azaltmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.