BIST 100
Dolar
Euro
Bitcoin
Ethereum
Altın
Gümüş
ANKARA’DA NOHUT TOHUMU DESTEĞİ TAMAMLANDI
Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 25 ilçede 125 bin dekarlık alana ekim yapılmak üzere yaklaşık 9 bin 100 çiftçiye 2 milyon 500 bin kilogram “nohut tohumu” dağıtımını tamamladı.
ankarada-nohut-tohumu-destegi-tamamlandi
  • 319
  • 27.04.2022 13:39:03

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent tarımında verim ve kaliteyi artırmak, yerli üreticiye ekonomik yönden katkı sağlamak amacıyla kırsal kalkınma desteklerini artırarak sürdürüyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 25 ilçede 125 bin dekarlık alana ekim yapılmak üzere yaklaşık 9 bin 100 çiftçiye 2 milyon 500 bin kilogram “nohut tohumu” dağıtımını tamamladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda, “Çiftçilerimizin yüzündeki mutluluk, tarlalarındaki bereket her şeye bedel” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te tarım arazilerinin yeniden üretime kazandırılması ve üretimin artırılması amacıyla yerli üreticilere destek olmayı sürdürüyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, yerli üreticilere yönelik başlattığı nohut tohumu dağıtımını tamamladı. Son olarak Kızılcahamam ve Çamlıdere ilçelerinde çiftçilik yapan üreticiler nohut tohumlarını teslim alırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda çiftçilere şu sözlerle seslendi:

“25 ilçemizde yaklaşık 9 bin 100 yerli üreticimize 2 milyon 500 bin kilogram nohut tohumu dağıtımımızı tamamladık. Çiftçilerimizin yüzündeki mutluluk, tarlalarındaki bereket her şeye bedel.”

125 BİN DEKARLIK ARAZİYE NOHUT EKİLECEK

ABB, yaklaşık 9 bin 100 çiftçiye yüzde 90’ı hibe yüzde 10’u ise çiftçi katkı paylı nohut tohumu desteği ile Başkent’in hem verimli topraklarını canlandırmayı hem de üretimi teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu destekle 2 milyon 500 bin kilogram nohut tohumunu kent genelinde 125 bin dekarlık tarım arazisiyle buluşturacak olan Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin ekonomisi kadar kent ekonomisini de kalkındırmayı hedefliyor.