ORDULU ÇOCUKLARA TARIMSAL BİLİNÇ KAZANDIRILIYOR
Ordu Büyükşehir Belediyesi çocukların toprağı tanımaları, tarımla iç içe olmaları ve tarımsal üretime katkı vermeleri amacıyla 19 ilçedeki ilkokullarda eğitim alan öğrencilere 150 bin kavun, karpuz ve kabak tohumu dağıttı.
ordulu-cocuklara-tarimsal-bilinc-kazandiriliyor
  • 736
  • 22.04.2022 15:04:04

Ordu’da tarımsal ürün çeşitliliğinin artırılması, tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan üreticilerin gelir seviyelerinin artırılması amacıyla birçok proje uygulayan Ordu Büyükşehir Belediyesi, çocukları da ihmal etmiyor. “Öğrenciler Toprakla Buluşuyor Projesi” kapsamında Altınordu, Fatsa, Gülyalı ve Ünye ilçelerinde anaokulu, ilkokul ve lise düzeyindeki toplam 11 okul bahçesine 50 metrekare üretim alanına sahip sera kurulumu yapan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de ilkokul öğrencilerine, evlerinin bahçesine ve tarlalarına ekmek üzere tohum dağıtımı gerçekleştiriyor.  
Büyükşehir Belediyesi ve Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde çocukları tarımsal üretimin öneminin kavratılması, toprak ve doğa sevgisinin kazandırılması amacıyla 19 ilçedeki ilkokulda öğrenimini sürdüren yaklaşık 10 bin öğrenciye kavun, karpuz ve kabaktan oluşan toplam 150 bin adet tohumun dağıtımına başlandı.  Altınordu İlkokulunda yapılan ilk tohum dağıtımına Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sait İnan ve Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’nun yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav katıldı. 
“ÇOCUKLARIMIZ KENDİ DİKDİKLERİ ÜRÜNLERİ İZLEYECEK” 
Tohum dağıtımında konuşan Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sait İnan, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in tarım ve hayvancılığa verdiği önemin pandemi ile ne kadar değerli olduğunu gördüklerini söyledi. 
Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklara toprağı sevdirmek ve tarımsal üretime katkı sağlamalarını teşvik etmek için tohum dağıttıklarını aktaran Genel Sekreter İnan, “Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak 10 bin öğrencimize kavun, karpuz ve kabaktan oluşan 150 bin adet tohum dağıtıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’in pandemi döneminden çok daha öncesinde tarım ve hayvancılığa büyük önem verdi. Bugünde bu çalışmaları devam ettiriyor ve çocuklarımıza tohum dağıtıyoruz. Bu tohumlar çocuklarımız tarafından toprakla buluşacak. Bu sayede çocuklarımız kendi ürettikleri ürünü izleme fırsatı bulacak” dedi. 


 “ÇOCUKLARIMIZIN KÜÇÜK YAŞTAN YETİŞMESİNE KATKI SAĞLAYACAK BİR ÇALIŞMA OLUYOR” 
Programda konuşan Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu da Büyükşehir Belediyesi tarafından okullarda yapılan tohum dağıtımının çok önemli olduğuna vurgu yaptı. 
Yapılan çalışmanın çocuklara önemli bir bilinç kazandıracağının altını da çizen Vargeloğlu, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e çok teşekkür ediyorum. Onun ortaya koyduğu vizyon çerçevesinde yapılan bir çalışma gerçekleştiriliyor. “Düşünen, Üreten, Yarışan Ordu” vizyonunun neticesi bu. Daha önce de okullarımızda 11 adet sera yapımı gerçekleştirildi. Pandemi döneminde gördük ki tarım son derece önem taşıyor. Yapılan çalışma çocuklarımızın küçük yaştan yetişmesine katkı sağlıyor. İnanıyorum ki çocuklarımız bu yaştan itibaren bu bilinci kazanacaklar. Ben eğitime ve okullarımıza her alanda verdiği destekler dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e tekrardan teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
KİMİ BALKONLARINDAKİ SAKSISINA KİMİ KÖYLERİNDEKİ BAHÇESİNE DİKECEK 
Tohumlarını alan çocuklarda yapacakları çalışmalarla ilgili duygu ve düşüncülerini paylaştı. Kimi evinde saksıya dikeceğini belirtirken kimi ise köyünde bahçelerine dikeceklerini söyledi. Aileleri ile birlikte tohumları toprakla buluşturacaklarını ve tohumları büyüteceklerini aktaran çocuklar, tohum dağıtımı dolayısıyla Büyükşehir Belediyesine de teşekkürlerini ilettiler.