ORDU YAYLA TURİZMİ İÇİN WOSVOSLARI ÇAĞIRACAK
Ordu, yayla turizmini canlı tutmak adına pandemi gerekçesiyle bir süredir ara verdiği klasik oto festivalini bu yıl yeniden yapma kararı aldı. Yaz aylarında düzenlenecek festivalle, klasik oto tutkunları Ordu’da bir araya gelecek
ordu-yayla-turizmi-icin-wosvoslari-cagiracak
  • 541
  • 12.04.2022 11:47:41

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler’in “3 ay değil, 12 ay Ordu” sloganı ile başlatılan turizm etkinlikleri kapsamında, yayla turizmin geliştirilmesine katkı sağlayacak bir dizi etkinlik hazırlandığı bildirildi. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, pandemi gerekçesiyle ara verilen Klasik Oto Festivali’nin bu yıl yeniden yapılacağı belirtildi. Hem doğa, hem de klasik oto tutkunlarını buluşturacak etkinliğin, yaz döneminde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Kış sezonunda Ordu’nun yaylalarında düzenlenen kış festivalleri ile dikkatleri üzerine çeken kent, yaz mevsiminde de yaylalarda şenlik düzenleyerek, turizm potansiyelini genele yayacak. Volkswagen'in efsane "kaplumbağa" modeli vosvoslar, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ordu yaylalarına renk katmaya devam edecek.

Türkiye'de ilk kez 1995 yılında Ordu'da düzenlenen ve pandemi nedeniyle bir süre ara verildikten sonra Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden başlatılan festivaller kapsamında kente gelecek olan vosvoslar için özel bir çalışma başlatıldı. Şehrin giriş kısmında bulunan duvarları 52 vosvos grafitileri ile donatan belediye, kenti klasik oto tutkunları için cazibe merkezi haline getirmek istiyor.

HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Ordu ile özdeşleşen Vosvos Festivalini bu yıl yeniden düzenlemek için çalışmalara başladıklarını belirten Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz, hedeflerinin Ordu’nun turizm potansiyelini artırmak ve eşsiz güzelliklere sahip yaylaların herkes tarafından görülmesini sağlamak olduğunu söyledi. Vosvosların Ordu ile özdeşleştiğini söyleyen Suyabatmaz, “İlk defa 1995 yılında yapılan Vosvos Festivali ile başlayan süreci devam ettirmek için çalışmalara hız verdik. Geçen yıl pandemi sebebiyle yapamadığımız Vosvos Festivalimizi bu yıl Başkanımız Sayın Mehmet Hilmi Güler’in talimatları ile gerçekleştirmek için çalışmalara başladık. Ordu vosvoslarla özdeşleşmiş bir kenttir. Onun için bunu bir anlamda fırsata çevirmek istiyoruz. Vosvos Festivali denize ve sahile en yakın yayla olan Çambaşı Yaylası başta olmak üzere diğer yaylalarımızın tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.

Ordu'nun tanıtımına katkı sağlaması amacıyla düzenlenen "Vosvos Festivali" kapsamında Türkiye'nin dört bir yanından gelecek vosvos tutkunları, rengârenk otomobilleriyle Ordu’nun uçsuz bucaksız yaylalarında turlayacak.