KRİPTO PARA PİYASALARI NE ZAMAN RAHAT BİR NEFES ALACAK?
Üçüncü çeyrekte ürettiğinden daha fazla Bitcoin satışı yapan madenciler, kripto para piyasalarında açıklanan iflaslar, para çekme işlemleri duraklatmaları… Bitay Araştırma Departmanı analisti Alper Samet Yorak, son 24 saatin gelişmelerini kaleme aldı. 
kripto-para-piyasalari-ne-zaman-rahat-bir-nefes-alacak
  • 793
  • 17.11.2022 21:09:51

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, yarından itibaren her gün 1 Bitcoin alacağını duyurdu. Ardından Tron Kurucusu Justin Sun da destek çıkarak rezerv olarak her gün 1 Bitcoin alacağını açıkladı. Binance’in FTX’in ani çöküşündeki rolü, ABD Kongresi tarafından incelemeye alındı. ABD Temsilciler Meclisi milletvekilleri FTX’in kurucusu SBF ve diğer yöneticileri iflas hakkında ifade vermek için Washington’a çağırdı. Gemini borsasının Earn programı ortağı Genesis Trading’in likidite krizi nedeniyle para çekme işlemlerini duraklattı. Bitcoin madenciliği firması Bitfarms'ın üçüncü çeyrek raporuna göre madenciler ürettiğinden daha fazla BTC satışı gerçekleştirmiş.

Piyasa Notları

ABD hisse senedi piyasalarında, beklentiden düşük gelen TÜFE ve ÜFE verilerinin ardından güçlü açıklanan Ekim ayı perakende satış verileri, pozitif ortamı bozarak satışlara neden oldu. Çünkü iyi gelen perakende verisi, enflasyonist etkilerin kısa sürede ortadan kaybolmayacağına yönelik sinyal niteliği taşıdığı değerlendirildi. Ek olarak Fed üyelerinin konuşmaları sonrası yine endekslerde satışlar görüldü. Avrupa tarafında ise Euro Bölgesi hisse senedi endeksleri, Polonya’ya yönelik gelişmeler ve İngiltere’de %11,1 ile son 41 yılın en yüksek enflasyonunun politika faizleri üzerinde yarattığı yukarı yönlü baskının etkisiyle günü %0,3 ilâ %1,1 düşüşlerle kapattı. Kripto para piyasasında ise hacimsiz günler devam ediyor. Bitcoin tarafında fiyatlama 17.000$'ın altında seyretmeye devam ediyor. Şu anda 16.500$ seviyelerinde. Ethereum ise 1200$'ı kaybetmeme gayreti içerisinde hareketini sürdürüyor.

 

 17 KASIM BITCOIN TEKNİK ANALİZ

 

Bitcoin, 16.000$ seviyesinin üzerinde 17.000$'ın altında dar bir bant içerisinde hareketine devam ediyor. Parite, 17.000$ olan ara direnç bölgesini aşarsa bir toparlanma başlatabilir. Ancak dün ABD tarafından gelen perakende satış endeksi bu beklentiyi engelledi ve Bitcoin’de bir miktar geri çekilme yaşandı. Teknik olarak 16.000$ ve 15.000$ destek seviyeleri kalmaya devam ediyor.

17 KASIM RIPPLE TEKNİK ANALİZ

 

Uzun süredir 0,43$ - 0,5$ bandı arasında hareketini sürdüren Ripple (XRP), FTX borsasının yarattığı düşüş sebebiyle 0,3$ desteğine kadar geri çekilme yaşadı. Buradan tepki alana ve 0,4$'a kadar yükselen Ripple alıcı bulmakta son dönemde zorlanıyor. Yine de rakiplerine göre bir miktar daha olumlu bir fiyatlama yaşayan Ripple için 0,36$ desteği önemli. Şu anda 0,38$ civarında hareket eden Ripple için ilk hedef 0,43$ direnci olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 0,36$ ve 0,31$ destekleri olası düşüş senaryosu için ilk noktalar olarak grülüyor.