“TEKNO BURÇ” TAKIMI FİNALDE KAYSERİ’Yİ TEMSİL EDECEK
Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Kayseri Medeniyetin Burçları Derneği’nin ortaklaşa organize ettiği Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi programlarına katılan öğrencilerden çok önemli bir başarı geldi.
tekno-burc-takimi-finalde-kayseriyi-temsil-edecek
  • 612
  • 11.08.2022 18:22:43

Akademi kapsamında yer alan Bilim-Teknoloji, Proje Yönetimi ve Teknofest programı çerçevesinde öğrenciler, “Tekno Burç” ismiyle kurdukları takımla katıldıkları Teknofest 2022 Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde; İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması alanında finalde yarışmaya hak kazandılar. Finale kalan takım, 12-14 Ağustos tarihleri arasında Rize’de gerçekleştirilecek olan Teknofest finallerinde Kayseri’yi temsil edecek. Teknofest’in “İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması” kapsamında hazırlanan projenin resmi adı; “Sosyal Medyada Dezenformasyonun Önlenmesi İçin Yapay Zeka Teknikleri Kullanılarak Görüntü Sahteciliği Tespiti”. Proje, sosyal medyada hızlı şekilde yayılan yanlış ve yanıltıcı bilgilerin tespit edilmesi ihtiyacını karşılamak amacıyla tasarlanmıştır. Bu sayede yanlış ve yanıltıcı bilgilere maruz kalma ihtimali olan tüm sosyal medya kullanıcılarının daha sağlıklı bilgi almalarına katkı sağlamayı amaçlanıyor. Konuya ilişkin olarak takım adına Medeniyetlerin Burçları Derneği’nden yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi.

‘Öncelikle bir görüntü sahteciliği, derin sinir ağı ile görüntülerde oynanan bölgeler tespit edilmekte daha sonra da bu görüntüler vektörize edilerek bir makine öğrenmesi yöntemine girdi olarak verilerek görüntülerin sahte olup olmadığına dair çıktı elde edilmektedir. Böylece tamamen yerli ve milli imkanlarla bir yapay zeka destekli yazılım gerçekleştirildi. Medeniyetin Burçları Derneği olarak öğrencilerimize her türlü desteği sağladık ve bundan sonra da sağlamaya devam edeceğiz. Rize’de düzenlenecek olan finallerde de takımımız “Tekno Burç” un en iyi şekilde bizleri temsil edeceğine ve en iyi sonuçla Kayseri’ye döneceklerine inancımız tamdır. Bu vesileyle takımımıza yürekten başarılar diliyoruz.’

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanımız da Projeyle Yakından İlgilendi

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, geçtiğimiz ay yaptığı Kayseri ziyaretinde, Tekno Burç Takımı ile yakından ilgilenmiş, projeyle ilgili hocalardan ve öğrencilerden bilgiler almıştı. YTB Başkanı Abdullah Eren takıma çalışmalarından dolayı Teknofest’te başarılar diledi.