TEKNOFEST HEYECANI SAMSUN’DA BAŞLADI
Samsun'da Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Karadeniz 2022 kapsamında düzenlenen "Savaşan İHA Yarışması" Samsun’da başladı. 22 takımın katıldığı yarışmada büyük heyecan yaşandı. Yarışma programına katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, TEKNOFEST’den sonra Samsun’da hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını belirterek “Bölgenin merkezi Samsun, çok büyük bir misyon edinmiş olacak” dedi.
teknofest-heyecani-samsunda-basladi
  • 733
  • 18.08.2022 08:04:21

Türkiye’nin milli teknolojilerini geliştirmeyi amaçlayan ilk ve tek festival olan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Karadeniz 2022, kapsamında Savaşan İHA (İnsansız Hava Aracı) Yarışması Samsun Üniversitesi Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Ballıca Kampüsü'nde gerçekleştiriliyor. 30 Ağustos – 4 Eylül tarihlerinde yapılacak TEKNOFEST Karadeniz 2022, kapsamında düzenlenen Savaşan İHA Yarışması programına Samsun Valisi Doç.Dr. Zülkif Dağlı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan ve Orhan Kırcalı, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mahmut Aydın, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, TEKNOFEST Genel Sekreteri ve T3 Vakfı Müdürü Ömer Kökçam, ilçe belediye başkanları ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Savaşan İHA Yarışması’nda 22 takım mücadele ederken Vali Dağlı’nın yarışmanın startını vermesinin ardından büyük heyecan yaşandı.

Samsun Hazır’

Programa katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, muhteşem bir organizasyonun gerçekleştirildiğini belirterek “Çok büyük bir heyecan var. TEKNOFEST’in asıl organizasyonu 30-Ağustos- 4 Eylül’de Çarşamba Havalimanı’nda yapılacak. Çok iyi bir hazırlık yapıldı, çok iyi bir organizasyon. Samsun hemen hemen her alanda hazır. Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, T3 Vakfı, üniversitelerimiz, ilgili kurumlarımız çok güzel bir şekilde hazırlandık, organize olduk. Hiçbir eksiğimiz yok. Çarşamba Havalimanı’nda bütün kurulumlar şu anda yapılıyor. 30 Ağustos’ta tüm halkımızı Samsun’dan ve Türkiye genelinden TEKNOFEST’ e davet ediyoruz” dedi.

Samsun Çok Önemli Bir Vizyona Doğru Yol Alacak’

Başkan Demir, TEKNOFEST’ den sonra Samsun’da hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyleyerek “Çok farklı bir alana, ufka doğru yol alacağız. Bunu herkes yaşayacak, gözlemleyeceğiz. Gençlerimizin ufkunu, bakışını, beynini, duygu dünyasını çok sağlıklı bir yere yönlendirmiş olacağız inşallah katkı sağlayacak. Bununla ilgili Samsun merkezinde yapılan tüm bilgi ve teknoloji alanındaki yatırımlarla beraber müthiş bir kazanım olacak. Bölgenin merkezi Samsun, çok büyük bir misyon edinmiş olacak. Çok önemli bir tecrübe kazanmış olacak. Çok önemli bir vizyona doğru yol alacak inşallah” diye konuştu. Bugün başlayan Savaşan İHA Yarışması’nın 21 Ağustos’ta sona ereceği belirtildi.