BIST 100
Dolar
Euro
Bitcoin
Ethereum
Altın
Gümüş
HAYIRSEVERLERDEN ERÜ YERLEŞKESİNE CAMİ
Erciyes Üniversitesi (ERÜ)Kampüsü içerisinde hayırsever Sanık Ailesi ve Melikgazi Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan 650 kişilik Hacı Bayram Sanık ve Evlatları Cami düzenlenen törenle ibadete açıldı.
hayirseverlerden-eru-yerleskesine-cami
  • 380
  • 29.04.2022 18:38:59

Cuma Namazı sonrası açılış için yapılan törene; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki, Önceki Dönem Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, AK Parti Milletvekilleri İsmail Emrah Karayel, İsmail Tamer, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu cami inşaatı için arsa tahsisi yapan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış’a ve Cami yapımını üstlenen Hayırsever Sanık Ailesi’ne teşekkür etti. Başkan Palancıoğlu, “Erciyes Üniversitemiz pandemi döneminde bizim yüzümüzün akı oldu. TURKOVAC Aşımızı buldular ve Erciyes Üniversitemiz şu anda ülkemizde en bilinir üniversite haline geldi. Tüm akademisyen arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz” dedi.

Hayırsever Sanık Ailesi adına konuşan İbrahim Sanık da, güzel bir hayır işine vesile olmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. İl Müftüsü Yusuf Akkuş da, caminin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış da konuşmasında, caminin yapımını üstlenen hayırsever Sanık Ailesi başta olmak üzere kuruluşundan bugüne kadar ERÜ’ye katkı sunan tüm hayırseverlere teşekkür etti. Rektör Çalış, konuşmasında şunları kaydetti: “Erciyes Üniversitemiz Green Metric’de Türkiye’de üçüncü ve dünyada ilk yüze giren yeşil bir kampüse sahip olan bir üniversite. Dolayısıyla, kampüsümüzde 80’li yıllarda yapılan bir camimiz vardı. Ama artık üniversitemize yetmiyordu. 80’li yıllardan itibaren üniversitemize yeni fakültelerin açılması, öğrencilerimizin ve personelimizin sayısının artması bu çevrede cami ihtiyacı olduğunu ortaya koydu. Yaptığımız çalışmalar ve istişareler sonrası kampüsümüzde yer tespiti yaptık. Bu bölgenin özellikle araştırma merkezlerimizin, fakültelerimizin ve buradaki lojmanlarda kalan personelimizin böyle bir camiye ihtiyacı vardı. Caminin bulunduğumuz alana yapılmasına karar verdik. Üniversitemiz için emeği geçen tüm hayırseverlerimize teşekkür ederim. Gerçekten Erciyes Üniversitemiz bir dünya markası oldu. Bu başarılarda tabi ki öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin büyük katkısı var ama hayırseverlerimizin çok büyük katkıları olduğunu ifade etmek isterim. Sadece eğitim-öğretim ve araştırma çalışmalarında değil, sosyal kültürel ve sportif alanlarda da kampüsümüzün ihtiyaçlarını gideriyorlar. Buda Türkiye’ye örnek oldu. Caminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz”

Önceki Dönem Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ise kurumların bir araya gelerek hayırsever desteği ile hayırlı bir işe vesile olduklarını belirterek, “Kayseri’deki biz kültürünü bir kez daha burada canlı tutulduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

Törenin son konuşmacısı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki de konuşmasında şunları kaydetti: “Bugün burada helalinden kazanmış, sonra da cenab-ı hakkın rızasını hedeflemiş olan bir ailemiz ile karşı karşıyayız. Allah keselerine bereket versin. Nice güzel daha hayır işlerini yapmaya nasip eylesin. Bizleri ve kamuda tüm arkadaşlarımızı da bu vesile eğlesin diye dua edelim. Emeği geçenlerden Allah razı olsun” Törende ERÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin Güven’in duasının ardından Hacı Bayram Sanık ve Evlatları Cami’nin açılışı gerçekleştirildi.