ORDU’DA 18 BİN DÖNÜM ATIL ARAZİ ÜRETİME KAZANDIRILDI
Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Mesudiye ilçesinde, üreticilere dağıtılan arpa tohumlarıyla, 750 dönüm atıl arazide yeniden üretim başladı. Böylece Ordu’da 2019 yılından bu yana verilen desteklerle tarıma açılan arazilerin dönümü 18 bine ulaştı.
orduda-18-bin-donum-atil-arazi-uretime-kazandirildi
  • 386
  • 27.10.2022 12:36:33

Ordu’da fındık tarımının diğer ilçelere göre daha az yapıldığı, makineli tarıma uygun geniş arazileri ve yaylalarıyla, hayvancılığa elverişli ilçelerdeki üreticilere verilen destekler devam ediyor. Çalışmalar kapsamında, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım Orman Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen “Âtıl Tarım Arazilerinin Üretime Kazandırılması Projesi” kapsamında Mesudiye ilçesindeki üreticilere 15 ton sertifikalı arpa tohumu dağıtımı yapıldı.

Ultav: “750 Dönüm Daha Atıl Arazi Üretime Açıldı

Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav, 2019 yılından bu yana verilen desteklerle birlikte 18 bin dönüm atıl arazinin yeniden üretime açıldığını söyledi. Ultav açıklamasında, “Fındık tarımının diğer ilçelerimize göre daha az yapıldığı Mesudiye ve Akkuş ilçelerimiz başta olmak üzere 19 ilçemizin tamamındaki âtıl tarım arazilerini üretime kazandırmak amacıyla tohum destekleri vermekteyiz. Şimdiye kadar verilen desteklerle 18 bin dönüm arazi üretime kazandırıldı. Yapılan arpa tohumu dağıtımıyla birlikte yaklaşık 750 dönüm âtıl arazi daha üretime kazandırılmış olacak” dedi.

Arpa Gideri Hayvancılık Giderlerinin Yüzde 70’ini Oluşturuyor

Hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı Mesudiye ilçesi için arpa yeminin önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Ultav, “Arpa hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı Mesudiye ilçemiz için çok önemli bir yem kaynağı. Hayvancılıkta giderlerin yaklaşık yüzde 70’ini yem giderlerinin oluşturduğunu düşündüğümüzde verilen desteğin önemi ortaya çıkmaktadır. Gerek var olan ürünlerin veriminin artırılması gerekse de ilimize uygun yeni ürünlerin geliştirilmesi noktasında üreticilerimize desteklerimiz devam edecek” diye konuştu.