DEVA PARTİSİ, SOSYAL POLİTİKA TAAHHÜTLERİNİ GÜÇLENDİRDİ
DEVA Partisi, sosyal politikalar alanındaki hedeflerini genişletti. Babacan, “Anlayışımız; yardım eden değil, yardımcı olan devlettir” diye konuştu. Kendisinden sonra bakanlık yapan birisinin “Öyle bir miras bırakmışsınız ki yiyoruz bitmiyor” dediğini açıklayan Babacan, yoksulluk sınırını paylaşan Türk-İş’e baskı yapıldığını söyledi.
deva-partisi-sosyal-politika-taahhutlerini-guclendirdi
  • 3306
  • 06.12.2022 21:34:01

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde Sosyal Politikalar Eylem Planı’nın ikincisini açıkladı. Böylece DEVA Partisi’nin eylem planlarının sayısı 17’ye yükseldi. Planın ayrıntılarını partinin Sosyal Politikalar Başkanı Selma Aliye Kavaf’ın anlattı.

Eylem planı genişletildi

Sosyal Politikalar Eylem Planı’nın ilkini 14 Eylül 2021’de açıklayan DEVA Partisi, ihtiyacı olan hanelere asgari gelir desteği verileceğini, bebeklerin 2 yaşına kadar mama ve bez gibi tüm ihtiyaçlarının karşılanacağını, yaşlı başım sigortasının uygulanacağını taahhüt etmişti. Eylem planı; evde bakım aylığı alanların genel sağlık sigortası primlerinin devlet tarafından ödenip geçmiş borçların silinmesinin, esnek çalışanların güvenceye kavuşturulmasının, işsizlik ödeneğine ayrılan kaynağın büyütülmesinin, emekli aylıklarında satın alma gücünün korunmasının, engelli istihdamının ve maaşlarının artırılmasının da yer aldığı toplam 44 maddeden oluşuyordu. DEVA Partisi, 46 maddelik yeni taahhütlerini Sosyal Politikalar Eylem Planı’nın ikincisini açıklayarak paylaştı. Partinin genel merkezinde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Genel Başkan Ali Babacan şu ifadeleri kullandı:

‘Sosyal adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz’’

“Özgür ve zengin Türkiye’nin yolu sosyal adaleti sağlamaktan geçiyor. Sosyal adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. ‘Yardım eden değil, yardımcı olan devlet’ anlayışıyla hareket edeceğiz.”

‘Türk-İş’e baskı yapılıyor’

“Neredeyse ortalama ücret haline gelen asgari ücret, açlık sınırının altında. Yoksulluk sınırı, asgari ücretin 4,5 katını aşmış durumda. Türk-İş bunu 40 yıldır açıklıyor. Bunu açıkladığı için son zamanlarda gittikçe daha çok baskıyla karşı karşıya kalıyor. Ama milyonlarca çalışanın temsilcisi olacaksınız bunu dosdoğru açıklamak zorundasınız. Hükûmet de onlara doğruyu söyledikleri için baskı yapıyor. Bu dönemde dik durabilmek, doğruyu söyleyebilmek en önemlisi.”

‘Bütçede 547 milyar TL faiz ödemesi var’

“Bütçe Genel Kurul’a indi. O bütçede 547 milyar TL faiz ödemesi var. Bu yılki 330 milyar TL yetmedi. En az bir o kadar da kur farkı ödeyecekler. 650 milyarı 85 milyon vatandaştan vergilerle topluyor, heybeye dolduruyor, o heybeyi olduğu gibi zaten parası olana veriyor.”

‘Ülke Survivor setine döndü’

“Koskoca ülke Survivor setine döndü. Dün İstanbul’dan Ankara’ya dönerken mola verdik. Bir TIR şoförü geldi yanıma. Emekli, 65-70 yaşlarında. ‘TIR şoförlüğü yapmasam geçinmem mümkün değil. 4500 lira emekli maaşı alıyorum’ dedi. Emekli vatandaşımız o yaşta yollarda direksiyon sallayarak hayatta kalmaya çalışıyor. Hani sosyal devlet?”

“Bir bakan ‘Öyle bir miras bırakmışsınız ki yiyoruz bitmiyor’ dedi”

“11 yıl bu ülkenin ekonomisini yöneten ekibin başında oldum. İbrahim (Çanakcı) Bey ekonomi yönetiminde teknik ekibin başındaydı. Görevimizi, devasa bir başarı hikayesi bırakarak devrettik. Benden sonra göreve gelen bir bakanın ifadesini söylüyorum: ‘Sayın Başkanım, öyle bir miras bırakmışsınız ki yiyoruz yiyoruz bitmiyor’ dedi. İsmi gizli kalsın. Hamdolsun sayısız hizmetlerde bulunduk. Hatalarımız da oldu ama ders alarak DEVA Partisi’ni kurduk. En önemli başarılarımızdan birisi mutlak yoksulluğu sıfırlamamızdı. Bu büyük utanca son verdik. Bugün ne yazık ki yeniden geldi.”

‘Halkı kendine bağımlı kılmaya çalışanlarla mücadele veriyoruz’

“Yoksullaşan halkı kendine bağımlı kılmaya çalışanlarla, vatandaşın başını kaldırmasına bile imkân vermeyen bu ortamdan siyasi nema elde etmeye çalışanlarla mücadele veriyoruz. 85 milyonu geçim derdine sürükleyen otoriter ittifakla mücadele ediyoruz.”

‘İktidarın en büyük yalanını afişe ediyorum’

“İktidar asılsız bir korku yayıyor. Mesela ne diyorlar? ‘İktidar değişirse sosyal yardımlar kesilir’ diyorlar. Böyle bir şey yok. Bu iktidarın en büyük yalanını afişe ediyorum. Yapılan yardımlara, kazanılmış haklara göz dikecek hiç kimseye biz geçit vermeyiz. DEVA Partisi buna hiçbir zaman müsaade etmez.”

“Bizim kitabımızda ‘Altta kalanın canı çıksın’ diye bir şey yazmıyor”

“İktidar ihtiyaç sahiplerinin siyasi görüşünü anlamaya çalışıyor. ‘Bizden mi, değil mi’ diye bakıyor. Parti teşkilatını yardım için gerekli bir durak olarak ortaya sokuyor. Biz bu adaletsizliğe son vereceğiz. Bizim kitabımızda ‘Altta kalanın canı çıksın’ diye bir şey yazmıyor. Biz, ihtiyaç sahiplerine ‘asgari gelir desteği’ sağlamaktan bahsediyoruz. Dünyanın konuştuğu bir model.”

Asgari gelir desteği: Gelir yetersizse, farkı devlet kapatacak

“Önce her haneye bir sosyal hizmet uzmanı atayacağız. O arkadaşlarımız gidecek, kapıları çalacak. ‘Bir ihtiyacınız var mı?’ diyecek. Devlet vatandaşın ayağına gidecek. Eve giren parayla eve girmesi gereken parayı karşılaştıracak. Gelir yetersizse, farkı devlet kapatacak.”

‘Vergileri vatandaşlarımıza ayırarak ekonomiyi ayağa kaldıracağız’

“‘DEVA Partisi yardımları artıracakmış, böyle mi olur’ diyenler olduğunu görüyorum. Evet, biz bu derin yoksulluk girdabından ancak böyle çıkacağız. Her birimizin harcamasından, kazancından alınan vergileri devleti batırma projelerine değil, vatandaşlarımıza ayırarak ekonomiyi ayağa kaldıracağız.”

‘En önemlisi; insanların kendi çalışmalarıyla ayakta durabilmeleri’

“Bizim için en önemlisi; insanlarımızın devlet yardımlarına ve desteklerine ihtiyacı olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri. Kendi imkânlarıyla, kendi çalışmalarıyla, kendi gelirleriyle ayakta durabilmeleri. Asıl hedefimiz ülkeyi öyle bir refah noktasına ulaştırabilmek. Mutlak yoksulluğu tekrar sıfırlamak boynumuzun borcu. Bu çok hızlı yapacağız. Bizim anlayışımızdaki devlet; yardım eden değil, yardımcı olan devlettir.”

‘Herkes millî gelirden büyümenin payını alsın’

“Varsayalım ki 1 Ocak’ta artıracaksınız. Formül basit. Gerçek, dürüst enflasyonu alın. Üzerine bir de refah payını ekleyin. Asgari ücretlilerimize, emeklilerimize, memurlarımıza verin. ‘Büyüdük’ diyorsunuz ya. Emekliler, işçiler, herkes millî gelirden büyümenin payını alsın.”

‘Dünya Yaşlı Hakları Sözleşmesi’nin hazırlanma sürecini başlatmayı hedefliyoruz’

“Yaşça büyük vatandaşlarımızın kendi ayakları üzerinde durabilen, isteklerini ve ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilen, saygın insanlar olmasını çok önemsiyoruz. Dünyada bir boş vermişlik var. Birleşmiş Milletler nezdinde yaşlı haklarını koruyan bir sözleşme yok. Türkiye olarak kolları sıvayacağız. Dünya Yaşlı Hakları Sözleşmesi’nin hazırlanmasıyla ilgili bir süreci başlatmayı hedefliyoruz. Gün gelecek, herkes yaşlanacak. Bunu unutmayacağız, gençler.”

Nafaka alanların 65 aylığı almasının önündeki engeller kaldırılacak

“Nafaka alanların 65 yaş aylığı almasının önünde engeller var. İşin özü emeklilikse 65 hakkıyla nafaka hakkının eş zamanlı yürürlükte olması lazım. Bunu yapacağımızı ilan ediyoruz.”

Evde bakım hizmetini sağlayan aile üyelerine ücretsiz destek

“Daha önce; evde bakım aylığı alanların, genel sağlık sigortası primlerini ödeyeceğimizi, geçmişe yönelik borçları sileceğimizi söylemiştik. Şimdi de bakım hizmetlerini üstlenen vatandaşlarımızın karşılaştığı güçlükleri giderme yönünde ekleme yaptık: Evde bakım hizmetini sağlayan aile üyelerine bakım eğitimlerini ve psikolojik yönlendirme desteklerini devlet ücretsiz sağlayacak.”

Esnaf kısa çalışma ödeneğinden faydalanacak

“Sosyal güvenlikte; Esnaf Ahilik Sandığı’na dahil esnafın kısa çalışma ödeneğinden faydalanmalarını sağlayacağız. Ayrıca SGK ödemesi kapsamında olmayan ve kanser tedavisinde kullanılan akıllı ilaçların bedelini devletin karşılayacağını ortaya koymuş durumdayız.”

‘Özel sektörde mola sürelerinin iyileştirilmesi gerekiyor’

“Özel sektörde dinlenme hakkıyla, mola süreleriyle ilgili sorunlar var. Biliyoruz. Mutlaka iyileştirilmesi gerekiyor. Ayrıca ILO’nun 173 sayılı ‘İşçi Alacaklarının Korunmasına İlişkin Sözleşmesi’ var. Eğer bir işyeri zor duruma düştüyse, bunun telafisiyle ilgili önceliğin çalışanlara verilmesi gerektiğini söylüyoruz.”

‘İnsanı düştüğü yerden kaldırmak sosyal devletin temel prensibidir’

Eylem planının ayrıntılarını DEVA Partisi Sosyal Politikalar Başkanı Selma Aliye Kavaf paylaştı. Kavaf, konuşmasında “Anayasa değişikliği önerimizin ilk maddesi: ‘İnsan haysiyeti dokunulmazdır.’ İnsan elbet bir gün düşebilir ve insanı düştüğü yerden, insan haysiyetine yaraşır şekilde kaldırmak; sosyal devletin temel prensibidir” ifadelerini kullandı. Kavaf, çocuklar için ailelere verilen nakdi yardımlarda “Çocuk Sandığı” uygulamasını yürürlüğe koyacaklarını, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağlı şekilde yaşamını sürdüren vatandaşlara sağlanan elektrik tüketim desteğini harcanan elektrik miktarına endeksleyerek artıracaklarını sözlerine ekledi.